Jesteś tu:   

 

Must have na zimę, czyli kurtki snowbordowe i narciarskie

10-01-2014
 
Tagi:kurtki narciarskie,parametry,kurtki snowboardowe,porady,jaką wybrać
 
 
 

Nieodłącznym elementem, który powinien poprzedzić każdy zimowy wyjazd na stok jest dobranie ubioru do uprawianego stylu sportowego oraz poziomu umiejętności. Podpowiemy Wam jak prawidłowo wybrać kurtkę narciarską i snowboardową oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Moda istnieje od zawsze i interesuje i otacza wszystkich - podkreśla styl, charakter i indywidualizm każdego z nas. Czy w przypadku mody sportowej kryteria są podobne? Zdecydowanie tak! Jednak poza świetnym wyglądem, idealnym dopasowaniem i aktualnymi trendami kolorystycznymi pod uwagę powinniśmy wziąć jeszcze kilka innych aspektów - sprawdźmy jakich.

Narciarstwo oraz jeszcze w większym stopniu snowboard to sporty ekstremalne. Jak wiadomo uprawiamy je zimą, w szczególnym miejscu - na świeżym powietrzu, a tam jak wiadomo, często mamy do czynienia z trudnymi i zmiennymi warunkami pogodowymi. Naprzemienne zimno oraz ciepło potrafią być bardzo wymagające. Dlatego też warto zainwestować w ubiór dobrej jakości, tak by w czasie jazdy było nam ciepło, sucho, wygodnie i modnie. W dobrej kurtce nie powinniśmy marznąć i się przegrzewać. Dobrze dobrana kurtka pozwoli też dłużej cieszyć się z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej i przebywania w górach. Jest to zdecydowanie jedna z ważniejszych decyzji jakie należy podjąć jeszcze przed wyjazdem na wymarzony urlop - tym bardziej w przypadku małych narciarzy i snowboardzistów.

Na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór odzieży sportowej, w tym tej odpowiedniej do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Istnieją marki specjalizujące się w produkcji ubrań przeznaczonych dla początkujących, czy też zaawansowanych zwolenników sportów zimowych. Pośród nich wymienić możemy marki: Armada Skis & Outwear, która została stworzona przez światowej klasy profesjonalnych narciarzy, czy Rip Curl lub Horsefeathers specjalizujących się w dostarczaniu odzieży dla skateboarderów i snowboarderów.

 

Zatem jakimi kryteriami powinniśmy kierować się dokonując zakupów tej jednej, optymalnej i najlepszej dla nas kurtki na ten sezon? Należy bez wątpienia przede wszystkim wziąć pod uwagę lokalne warunki pogodowe z jakimi będziemy mieli do czynienia w czasie wyjazdu. Jeśli w miejscu planowanego urlopu możemy liczyć na bardziej słoneczne dni, najprawdopodobniej wystarczy zakup lekkiej kurtki. Jeżeli swoj urlop planujemy w mroźnych Alpach i będą panować tam bardziej ekstremalne warunki to kurtka ta musi być cieplejsza. Istotna jest także pora roku, czas przebywania na zewnątrz oraz poziom zaawansowania i umiejętności z jakimi jesteśmy w stanie się zmierzyć. Jest różnica pomiędzy rozpoczynającymi przygodę z nartami czy deską, a profesjonalistami spędzającymi cały dzień na stoku.

 

Jaką kurtkę wybrać?

Podjęcie decyzji, co do zakupu właściwej kurtki narciarskiej, czy snowboardowej może wydawać się niełatwe, ale spokojnie - tylko początkowy nadmiar informacji może powodować lekkie zamieszanie. Tak naprawdę różnice pomiędzy kurtką narciarską, a snowboardową są niewielkie. Te pierwsze - narciarskie - mają zwykle dopasowany krój i są krótsze. Tymczasem snowboardowe są szersze i dłuższe dla zapewnienia większej swobody ruchów w czasie wykonywania ewolucji na desce. Dobrze jest, aby zakupiony model kurtki posiadał odpinany kaptur, kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne oraz odpinaną wewnętrzną wyściółkę, dzięki której można bez większego problemu dostosować kurtkę do cieplejszych lub bardziej mroźnych warunków.

Podczas poszukiwań tej odpowiedniej odzieży, poza panującą modą, stylem i kolorystyką zgodną z naszymi oczekiwaniami warto wziąć pod uwagę wiele czynników, a głównymi z nich są tkaniny oraz parametry techniczne ubrań, a szczególnie tzw. membrana - im większa tym lepiej. Owe parametry określają stopień ochrony ciała przed czynnikami zewnętrznymi, a zatem mają w ogromnej mierze wpływ na nasz komfort termiczny: oddychalność, współczynnik nieprzemakalności i stopień ocieplenia.

Oddychalność

O oddychalności odzieży możemy mówić wówczas, gdy kurtka wyprodukowana została z odpowiedniego materiału i ma zdolność do transportowania wilgotnego powietrza parującego z naszego ciała na zewnątrz. Dzięki temu nie spocimy się i nie przegrzejemy. Jednostka określająca poziom oddychalności (g/m2/24h) informuje nas ile gram pary wodnej płat materiału o powierzchni 1 metra jest w stanie przepuścić w ciągu 24 godzin. I tu zasada jest dość prosta - im wyższa, tym lepiej.

Wskaźnik nieprzemakalności

Wskaźnik nieprzemakalności odzieży narciarskiej i snowboardowej stanowi bardzo ważną informację. Mówi nam w jakim stopniu materiał ochroni nas przed wilgocią i śniegiem. Jest on mierzony w metrach słupa wody, którego nacisk przez 1 godzinę spowoduje przemoknięcie tkaniny. Prosta zasada niech będzie wskazówką mówiącą, że im wyższe wartości słupa wodnego tym, wyższy jest stopień wodoszczelności. Kurtki o wysokim stopniu nieprzemakalności poleca się szczególnie początkującym miłośnikom białego szaleństwa. Kupując kurtkę warto też zwrócić uwagę na to, żeby posiadała klejone szwy i zamki, bo to często słaby punkt odzieży zimowej.

1  2     

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej