Jesteś tu:   

 

Wozisz sprzęt narciarski luzem? Zobacz film.

23-01-2014
 
Tagi:adac,taurus,bagażniki dachowe,boxy dachowe,narty,snowboard
 
 
 

Przewożenie sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu bez odpowiedniego zamocowania może być katastrofalne w skutkach. Bezpieczeństwo wyraźnie zwiększyć może odpowiednie zabezpieczenie nart i desek, użycie pierścieni mocujących lub przewóz sprzętu w specjalnych bagażnikach dachowych.


Najnowsze testy przeprowadzone przez niemiecki klub pasjonatów motoryzacji ADAC, wykonane zostały w dwóch wariantach. W pierwszym sprzęt narciarski w tym między innymi buty, kaski i narty pozostawiono luzem i praktycznie w żaden sposób nie zabezpieczono. W drugim natomiast sprzęt został odpowiednio przymocowany.

 

Wyniki pierwszego testu zderzeniowego przy założeniu zachowania prędkości 50km/h pokazały, jak bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne jest przewożenie narciarskiego osprzętu wewnątrz auta luzem. Co dokładnie nam grozi? Sprawdźmy. Przy uderzeniu w ścianę poszczególne elementy wyposażenia narciarskiego dosłownie "latały" po całym pojeździe. Szczególnie podatne na uszkodzenia były głowy i kręgosłup umieszczonych z przodu samochodu manekinów.


Jak tłumaczą eksperci ADAC, niezabezpieczony obiekt ważący realnie np. 20 kg w trakcie takiego testu uderza z siłą nawet jednej tony. W przypadku podobnego zderzenia z udziałem człowieka najprawdopodobniej, oprócz urazów głowy, doszłoby również do uszkodzeń innych części ciała, w tym kręgów lędźwiowych oraz kręgosłupa.

 


Bezpieczeństwo jest najważniejsze


Drugi test zderzeniowy wypadł zdecydowanie lepiej. Dlaczego? Przy odpowiednim zabezpieczeniu w momencie uderzenia sprzęt praktycznie pozostaje na miejscu lub delikatnie się przesuwa. Nie "fruwa" on jednak po całym wnętrzu auta.


„Testy ADAC dokładnie pokazały, jak źle może skończyć się przewóz luzem sprzętu zimowego. Warto więc zadbać o dobre umocowanie ładunku. Buty narciarskie można umieścić np. na podłodze za siedzeniem kierowcy. W przypadku nart czy deski snowboardowej warto z kolei użyć pierścieni mocujących” – mówi Jacek Radosz, ekspert polskiej firmy Taurus, specjalizującej się w produkcji oraz dystrybucji m.in. bagażników dachowych i innego sprzętu ułatwiającego transport.


Alternatywnym i bardziej wygodnym rozwiązaniem jest przewóz sprzętu na dachu pojazdu – za pomocą boxu dachowego lub specjalnych uchwytów. „Jeśli posiadamy stosunkowo małe auto lub zamierzamy wyjechać w kilka osób, to zakup bagażnika będzie rozsądnym wyjściem i zapewniającym właściwie w stu procentach bezpieczeństwo” – dodaje Radosz.


Na rynku dostępnych jest wiele modeli boxów dachowych i uchwytów narciarskich. Różnią się ceną, pojemnością, jakością wykonania, komfortem użytkowania i funkcjonalnością. To na jaki bagażnik się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb i ilości sprzętu.  W przypadku boxów koszt ich zakupu wynosi mniej więcej od ok. 600 zawet do 6000 zł. Tańszą opcją są natomiast uchwyty narciarskie – solidny bagażnik tego typu można kupić już od 150 zł.

 

Nie ryzykuj, zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
 

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej