Jesteś tu:   

 

Gdzie na narty w kwietniu?

27-03-2015
 
Tagi:narty w kwietniu,raport śniegowy,warunki narciarskie za granicą
 

Kwiecień jest miesiącem w którym można liczyć na dość stabilną, słoneczną pogodę. Wówczas wiele wysoko położonych ośrodków narciarskich wciąż jest otwartych dla fanów białego szaleństwa. Warto jednak pamiętać o wyborze odpowiednich stacji, w których przez długi czas będzie można cieszyć się dobrymi warunkami narciarskimi.

 

Jednymi z ważniejszych zalet kwietniowego szusowania są korzystne ceny, z wyłączeniem okresu wielkanocnego. W walce o klienta liczne hotele i pensjonaty radykalnie obniżają ceny pobytu lub oferują ciekawe pakiety wraz z wyżywieniem lub bezpłatnym skipassem. Dodatkowo w wiosenne dni na stokach panuje mniejszy ruch, z czym automatycznie wiążą się krótsze kolejki – więcej czasu na jazdę.

 

Również w kwietniu możemy liczyć na wspaniałą słoneczną pogodę oraz dłuższy czas pracy wyciągów w ciągu dnia. Pomimo wysokich temperatur na alpejskich stokach przez długi czas zalega dużo śniegu – jest to skutkiem obfitych opadów śniegu w tym rejonie (nawet w kwietniu). Poniżej prezentujemy osiem najpopularniejszych stacji narciarskich Europy w okresie wiosennym (według portalu turystycznego Crystal Ski).

 

Tignes (2100m) i Val d’Isere (1850m)

 

Rejon narciarski Espace Killy jest doskonałym miejscem do wiosennej jazdy – ośrodki znajdujące się tu czynne są aż do początku maja.

 

Tignes jest bardzo wysoko położonym ośrodkiem (dolna stacja 1550m, szczyt to aż 3450m), który oferuje szeroki wybór tras (8% bardzo łatwe, 44% łatwe, 27% trudne, 21% bardzo trudne), 39 wyciągów narciarskich oraz dwa snowparki. 

 

Val d’Isere sprzyja wiosennej jeździe ze względu na przewagę północnych stoków, oraz podobnie jak w przypadku Tignes wysokie położenie (1850m – 3450m). W pobliżu tej klimatycznej, starej góralskiej wioski znajduje się 76 tras zasilanych 42 wyciągami. Dodatkowo dla fanów narciarstwa biegowego przygotowano ponad 40 km tras, a na spragnionych adrenaliny czekają dwa snowparki i sporo terenów przeznaczonych do jazdy poza trasami.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 160 cm

Przewidywany koniec sezonu: 3 maja

 

 

Freeride w Val d'Isere, Źródło: ccdn.luex.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/745x419/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/a/u/aurelien_ducroz.png

 

Val Thorens (2300m – 3200m)

 

Val Thorens znajdujące się w dolinie Belleville, to najwyżej położony ośrodek narciarski w Alpach, który równocześnie znajduje się w największym kompleksie narciarskim (około 600km tras) Trzy Doliny. Główna część wioski położona jest na wysokości wynoszącej 2300m – wyżej niż lwia część górnych stacji innych ośrodków.

 

Obszar ten jest kultowym miejscem dla francuskich freeriderów i freestylerów – oprócz wielkich snowparków można tu pośmigać poza trasami. co ciekawe, Val Thorens jest miejscowością wyłączoną z ruchu samochodowego, co umożliwia przemieszczanie się na nartach pomiędzy hotelami i pensjonatami.

 

W Val Thorens narciarze mają do dyspozycji 78 tras (przewaga niebieskich i czerwonych zjazdów) o łącznej długości 150 km.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 200 cm

Przewidywane zakończenie sezonu: 10 maja

 

 

Słoneczne Val Thorens, Źródło: www.valthorens.com/images/upload/promo_thematique/visuel1_label_renovation_editorial_138.jpg

 

St. Anton am Arlberg (1304m – 2811m)

 

Sankt Anton jest znanym i prestiżowym ośrodkiem narciarskim wśród narciarzy z Europy i nie tylko. To właśnie tutaj, po tyrolskiej stronie przełęczy Arlberg, znajduje się aż 97 wyciągów narciarskich, umożliwiającym narciarzom jazdę po doskonale przygotowanych i zróżnicowanych pod względem stopnia trudności trasach. Kolejną zaletą tego miejsca jest wyjątkowy mikroklimat, który sprawia, że opady śniegu występujące w tym rejonie są zazwyczaj obfite.

 

Sankt Anton am Arlberg jest wymarzonym ośrodkiem narciarskim dla każdego freeridera, gdyż znajduje się tutaj ponad 120 ha (około 160 km tras) nienaśnieżanego obszaru i liczne miejsca do jazdy w głębokim śniegu. Dla bardziej zaawansowanych riderów przeznaczony jest zjazd z najwyższego punktu całego ośrodka – szczytu Valluga (2811m), z którego można zjechać bardzo długą trasą przez Ulmer Huette aż do Sank Anton – w sumie 11,3 km jazdy. Zakup skipassu w St. Anton umożliwia śmiganie po 340 km tras – 128 km w rejonie Sankt Anton (oraz Sankt Christof i Stuben) i 212 km w legendarnym ośrodku Lech-Zurs (Voralberg). Aby dostać się do sąsiedniego Lech-Zurs należy udać się busem odjeżdżającym z dworca w pobliżu dolnej stacji Galzigbahn.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 235 cm

Planowane zakończenie sezonu: 26 kwietnia 

 

 

Rejon narciarski St. Anton am Arlberg, Źródło: www.skiresort.info/typo3temp/pics/418ed916b4.jpg

 

Obergurgl – Hochgurgl (1793m – 3082m)

 

Obszar Obergurgl-Hochgurgl znajduje się w Dolinie Ötztal w obrębie głównej grani alpejskiej, co jest doskonałą gwarancją obfitych opadów śniegu. W tym miejscu na narciarzy czekają wysokiej jakości wyciągi (23) i perfekcyjnie przygotowane trasy aż od listopada do początku maja. Łączna długość zjazdów wynosi około 110 km, gdzie połowa z nich to stoki przeznaczone dla średnio zaawansowanych. W tym ciekawym miejscu możemy poznać wiele innych dyscyplin zimowych takich jak wspinaczka, biegi narciarskie, skiaplinizm, przejażdżki saniami czy spacery w rakietach śnieżnych.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 157 cm

Planowane zakończenie sezonu: 3 maja

 

 

Obergurgl, Źródło: www.snow-forecast.com/system/images/4867/large/Obergurgl.jpg?1287243590

 

Ischgl (1377m – 2872m)

 

Położony na wysokości 1400 m.n.p.m. Ischgl jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii. Ten tyrolski kurort zdobył popularność dzięki szerokim i rozległym stokom, dolinom i brakiem typowo wysoko alpejskich stromizn, przez co jest idealny miejscem dla początkujących.

 

Na wysokości 2 311 m (hala Idalp) znajduje się swoisty węzeł komunikacyjny – z tego miejsca można przekroczyć granicę i znaleźć się w szwajcarskim Samnaun lub udać się na Pardatschgrat i zjechać jedną z licznych czarnych tras.

 

Miłośnikom freeridingu polecamy najwyższy punkt tego ośrodka – Palinkopf (2864 m), gdzie można rozpocząć zjazd specjalnie zmuldzoną trasą lub zboczem obfitym w świeży śnieg. Co roku w Ischgl odbywa się legendarny koncert Top of The Mountain – jest to największa wiosenna impreza w alpach (2 maja 2015).

 

Obecna pokrywa śnieżna: 100 cm

Planowane zakończenie sezonu: 3 maja

 

 

Piękne Ischgl nocą, Źródło: www.rallyedesalpes.com/wp-content/uploads/2014/cities/ischgl_big.jpg

 

Verbier (1500m – 3330m)

 

W samym środku Czterech Dolin znajduje się wielki obszar narciarski, który zalicza się do największych w Europie. Verbier jest kompletnym kurortem, gdyż znajdują się tu wszystko, co powinno się znajdować w ośrodku sportowym wysokiej klasy. Dzięki dużej różnicy wzniesień (1830m) oraz dogodnym warunkom śniegowym, narciarze i snowboardziści mają tu za pośrednictwem 93 wyciągów dostęp do 412 km tras zjazdowych. Dla miłośników letniej zabawy Verbier będzie doskonałym wyborem, można tu znaleźć wiele barów i dyskotek oraz różnorodnych sklepów i restauracji.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 210 cm

Planowane zakończenie sezonu: 3 maja

 

 

Verbier, Źródło: www.findtransfers.com/resort_images/Verbier.jpg

 

Zermatt (1620m – 3899m)

 

Zermatt jest najbardziej wysuniętym na południe szwajcarskim ośrodkiem narciarskim, nad którym majestatycznie góruje Matterhorn (4478m). Wokół tej wioski znajduje się około 30% wszystkich alpejskich czterotysięczników, które składają się na jedną z najpiękniejszych panoram w całej Szwajcarii. Dzięki bardzo wysokiemu położeniu (Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem w Alpach) śmigać można tu także w lecie.

 

W okresie zimowym fani białego szaleństwa mają tu do dyspozycji około 360 kilometrów wspaniale przygotowanych tras (w sumie jest ich 147), zasilanych 54 wyciągami (aż 21 z nich to gondole). Najdłuższy zjazd prowadzi z Matterhornu do Zermatt i liczy aż 25 km długości. Dla fanów ekstremalnych przygód polecamy heliskiing, który jest dostępny w tym ośrodku – pod czujnym okiem przewodników można spokojnie śmigać po zabezpieczonych terenach freeridowych w okolicach szczytu Stockhorn.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 260 cm 

Planowane zakończenie sezonu: 31 maja

 

 

Zermatt nocą, w tle Matterhorn, Źródło: http://www.hotel-albatros.ch/images/photos/home1.jpg 

 

Les Arcs (1200m – 3266m) i La Plagne (1250m – 3250m)

 

Les Arcs francuskim ośrodkiem oferującym teren narciarski wchodzący w obszar Paradiski (łączna długość tras to 425 km). W tym miejscu idealnie jest łączona nowoczesność wraz z tradycją. W obrębie Les Arcs znajduje się 200 km przygotowanych tras zasilanych 61 wyciągami. Kurort La Plagne rozciąga się na obszarze o rozpiętości od 1250m do 3250m, w obrębie którego znajduje się 225km tras zjazdowych, 132 szlaków i aż 105 wyciągów narciarskich. W tym ośrodku znajdziemy pełno niesamowitych atrakcji takich jak olimpijskie trasy ze sztucznymi ścianami, stadionem ze slalomem Jean-Luc Cretier i wiele więcej.

 

Obecna pokrywa śnieżna: 150 cm

Planowane zakończenie sezonu: 25 kwietnia

 

 

Paradiski, Źródło: http://www.athenaadvisors.co.uk/u/location/Paradiski2.jpg

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej