Jesteś tu:   

 

Na co zwrócić uwagę, kupując używane narty?

30-01-2019
 
 
 
 

Mimo że ceny w wypożyczalniach narciarskich nie są aż tak wysokie, to prawie każdy po jakimś czasie decyduje się na kupno nart. W końcu nie ma to jak własny sprzęt! To, czy lepiej wybrać nowe czy używane narty, zależy od tego, jak często będziesz pojawiać się na stoku. A także co chcesz na nim robić? Kupując używane narty, musisz także zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

 

Sprzęt narciarski – nowy czy używany?

 

Narty nowe, a może używane? Wszystko zależy od tego czy jesteś debiutantem, czy twoja przygoda z narciarstwem trwa już jakiś czas. Nie ma sensu kupować drogiego, nowego sprzętu, jeśli nie jesteś pewien czy ten sport ci się w ogóle spodoba… Na początek warto skorzystać z usług wypożyczalni, które znajdują się praktycznie przy każdym ośrodku narciarskim. Gdy zjedziesz kilka razy na wypożyczonych nartach, możesz się zastanawiać nad kupnem własnego sprzętu.

 

Rozmyślając nad tym czy wybrać nowe, czy używane narty, pomyśl także, jak często będziesz odwiedzał stoki? I czy kupno drogiego sprzętu ci się w ogóle opłaca? Jeśli jesteś początkującym narciarzem, najlepiej wybierz używany sprzęt dobrej jakości. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, w których możesz go znaleźć.

 

Gdzie kupić używane narty?

 

Używany sprzęt narciarski można kupić na giełdach zimowych. W większości miast odbywają się one jedynie w weekendy i trwają mniej więcej od listopada do marca. Jednak szukanie sprzętu na takich giełdach jest czasochłonne, dlatego używane narty najwygodniej jest poszukać przez internet (sprzedajemy.pl). Na takich stronach ludzie sprzedają prawie nowy sprzęt, który może posłużyć ci jeszcze przez kilka sezonów. Musisz tylko regularnie przeglądać serwisy ogłoszeniowe, a jest szansa, że natrafisz na dobre narty w przystępnej cenie.

 

Używane narty – o czym pamiętać przy kupnie?

 

Przede wszystkim nie daj się zwieść cenie! Najważniejszy jest stan techniczny sprzętu. Zatem na co zwrócić uwagę przed zakupem nart? Przede wszystkim, musisz dokładnie sprawdzić ślizg – czyli dolną warstwę narty, która ma bezpośredni kontakt ze śniegiem. Drobne rysy i zadrapania to rzecz zupełnie naturalna na tej części narty, jednak głębokie rysy na ślizgu mogą bardzo utrudniać jazdę. Kolejna sprawa to krawędzie narty. Należy sprawdzić czy nie mają one ubytków, a także czy nie są całkowicie zardzewiałe.

 

Przed zakupem używanego sprzętu narciarskiego powinieneś także przeprowadzić krótki wywiad ze sprzedawcą. Zapytać, przez ile sezonów były one używane, a także ile mają lat. Oczywiście nie każdy sprzedawca mówi prawdę… Dlatego przed zakupem, narty należy przyłożyć do siebie ślizgami i ścisnąć pomiędzy wiązaniami. Te w dobrym stanie nie będą do siebie przylegać w środkowej części. W ten sposób sprawdzisz także, czy dzioby nart się nie rozchodzą.

 

Ile kosztują używane narty?

 

Ceny nart są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Tradycyjne narty dla dorosłych amatorów kosztują od około 100-200 złotych na serwisach ogłoszeniowych, do nawet 700 złotych na giełdach zimowych. Natomiast nowe narty dla początkujących można kupić za około 1000-1500 złotych z wiązaniami.



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej