Jesteś tu:   

 

Chroń zdrowie, czyli ochraniacze i inne gadżety

08-12-2014
 
Tagi:kaski narciarskie,google narciarskie,ochraniacze narciarskie,bezpieczeństwo na nartach,kaski snowboardowe,ochraniacze snowboardowe
 
 
 
Sporty zimowe takie jak narciarstwo czy snowboarding wiążą się ze stałym ryzykiem, związanym z upadkami i różnymi losowymi zdarzeniami. Aby uniknąć lub zminimalizować możliwość kontuzji mamy do wyboru wiele produktów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele ochraniaczy zabezpieczających różne części ciała – na dłonie, przedramiona, głowę, kręgosłup, barki, kolana, żebra, piszczele, kość ogonową i biodra. Istotne jest jednak, aby ilość ochraniaczy nie krępowała ruchów i pozwalała czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy. 
 
Kask
 
Stosowanie kasku jest wymagane dla osób poniżej 15 roku życia, lecz ze względu na znaczną poprawę bezpieczeństwa jazdy zalecamy, aby każdy był w niego wyposażony. Przede wszystkim kask powinien być dobrze dopasowany do kształtu głowy – nie może być ani za duży, ani za mały. Warunkiem odpowiedniego „działania” kasku jest zapięcie paska pod brodą, który można regulować według własnych potrzeb. Kolejną jego zaletą jest spełnianie roli czapki przy niskich temperaturach, a podczas cieplejszych dni dobra wentylacja zapobiega poceniu się głowy. 
 
Gogle
 
Oprócz zapewnienia lepszej widoczności podczas jazdy, gogle chronią także część naszej twarzy przy upadku. Każde gogle zabezpieczone są przed parowaniem za pomocą dwóch szybek i wentylatorów. Szybki są zrobione z elastycznego materiału, który nie pęka podczas upadku. Bardzo często gogle lepszej jakości mają dodatkowe, wymienne szybki (np. na mgłę lub mocne słońce), które zwiększają widoczność w zależności od warunków atmosferycznych. Przy zakupie ważne jest, aby sprawdzić czy oprawka gogli pasuje do dolnej części naszego kasku.
 
Spodenki
 
Zalecane dla snowboardzistów, gdyż chronią pośladki, uda i kość ogonową (np. przed niespodziewanym kontaktem z lodem lub metalowym railem). Polecany jest zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych riderów. Dodatkowo spodenki służą jako warstwa izolacyjna, która zapewnia komfort siedzenia na śniegu.
 
Żółw
 
Żółw bardzo dobrze ochrania środkową i dolną część kręgosłupa, lecz nie zabezpiecza on odcinka szyjnego. Występuje w dwóch wariantach: na szelki i z rękawami. Żółw z rękawami zalecany jest dla amatorów skoków, jibberów i zawodników snowcrossu.
 
Kolana
 
Ochraniacze na kolana nie tylko chronią tą część ciała przed upadkiem, lecz także świetnie przydają się podczas klęczenia na twardym i oblodzonym stoku. Nakolanniki powinny być dobrze dopasowane i spięte rzepami tak, aby się nie zsuwały. Ochraniacze te polecane są osobom początkującym, najbardziej narażonym upadkami na kolana.
 
Zbroja
 
Pełna zbroja osłania wszystkie najbardziej narażone na kontuzje górne części ciała – kręgosłup (żółw), barki, przedramiona i klatkę piersiową. Wszystkie elementy (plastikowe lub kevlarowe) wbudowane są w kamizelkę z siatki, co jest wygodne i praktyczne w użyciu (szybkie zakładanie i zdejmowanie). 
 
Nadgarstki
 
Usztywniacze nadgarstków chronią je podczas upadku lub nagłej podpórki. Szczególnie polecane są dla początkujących riderów, którzy stosunkowo często upadają w niekontrolowany sposób.
 

Aktualności powiązaneNewsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej