Jesteś tu:   

 

Odpowiedzialna turystyka

09-06-2015
 
Tagi:kursy lawinowe,badanie struktury śniegu
 

Ekipa ze strony kursylawinowe.pl jest w trakcie prac nad nowym, interesującym projektem przeznaczonym dla wszystkich ludzi związanych z górami. Niedawno w Tarach wykonywano zdjęcia do cyklu filmików związanych z bezpiecznym przemierzaniem gór zimą i z krótkometrażowym filmem edukacyjno-przygodowym.

 


Źródło: www.bi.gazeta.pl 

 

Podstawowym celem, który został wyznaczony przez organizatorów akcji kursylawinowe.pl  było przekazanie jak największej ilości osób wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu bezpieczeństwa.  Według Andrzeja Lesiewskiego ten program i szkolenia zawiera elementy, które powinny odpowiadać miłośnikom różnego typu aktywności w górach. Przez kolejne lata twórcy projektu starali się poszerzyć swoje grono odbiorców – tematyka związana z lawinami i poruszaniem się zimą pośród gór z biegiem czasu stawała się coraz bardziej powszechna. Niestety większość wypadków w Tatrach jest skutkiem braku świadomości zagrożeń i przecenieniem własnych umiejętności, stąd tak ważna jest promocja odpowiedzialnej formy turystyki. Aby zrealizować ten cel organizatorzy postarają się dotrzeć do ludzi poprzez film edukacyjno-przygodowy oraz video-porady. Bardzo ważnym i pomijanym faktem jest unikanie niebezpieczeństw poprzez właściwe planowanie i przygotowanie.

 

Zdjęcia do tego projektu wykonywane były w przepięknej tatrzańskiej Hali Gąsienicowej.  Całość realizowała ekipa delikatesyfilmowe.pl, na ich materiale zobaczymy między innymi: rozmowy z ratownikami, klipy z zajęć szkoleniowych koło Murowańca oraz zjazdy w terenie. Projekt wspierał także Jan Krzysztof, naczelnik TOPR i opiekun całego przedsięwzięcia.

 

Producent Konstanty Strzelski mówił „Pracując z kamerą w górach wysokich operator pokonuje ze sprzętem filmowym i pełnym wyposażeniem odległości równe niezłym tatrzańskim wyrypom. To jest po prostu spory wysiłek fizyczny i do umiejętności operatorskich najlepiej jest dorzucić jeszcze doświadczenie górskie. Na efekt musimy jeszcze chwilę poczekać, gdyż w tej chwili rozpoczynamy postprodukcję. Wydaje mi się jednak, że udało się zrealizować taki materiał, w którym nawet zjazd z Karbu czy Świnickiej przełęczy może być efektowny. Pamiętajmy też o tym, że mieliśmy 3 dni na zrealizowanie zdjęć w górach, a zatem wybory musiały być precyzyjne. Projekt jest bardzo ciekawy. Cieszę się, że inicjatywa www.kursylawinowe.pl nie ogranicza się do samych szkoleń w górach, ale wykorzystuje w celach edukacji lawinowej narzędzia digitalowe”.

 

 

Źródło: www.gopr.pl 

Partnerem strategicznym akcji jest PZU, który udzielił wsparcia przy przygotowaniu serii edukacyjnej i filmu. PZU wraz z Polskim Związkiem Alpinizmu opracował specjalną polisę „Bezpieczny Powrót”, która chroni wspinaczy oraz narciarzy i snowboardzistów jeżdżących poza szlakami. Zakład od lat wspiera różne tego typu akcje prewencyjne, stąd po raz kolejny widać duże zaangażowanie w projekt kursylawinowe.pl

 

Przewidywana 10 – odcinkowa seria filmików z poradami oraz film będą dostępne za darmo na stronie www.kursylawinowe.pl oraz www.facebook.com/lawiny już jesienią tego roku. W planie są także następne odcinki. Na podanych adresach można śledzić terminy szkoleń lawinowych, skiturowych oraz skiaplinistycznych na sezon 2015/2016.

Aktualności powiązane

 • Skiturowa rEwolucja
   
   

  Skiturowa rEwolucja

  Nie ma lepszego sposobu na poruszanie się po zaśnieżonych górach niż narty skiturowe. Na...

 • Bezpieczeństwo poza trasą
   
   

  Bezpieczeństwo poza trasą

  Jazda w puchu jest jak narkotyk, gdy raz jej spróbujemy, to później mamy chęć na kolejne...

 • Udzielanie pierwszej pomocy na stoku
   
   

  Udzielanie pierwszej pomocy na stoku

  Jeżeli stałeś się świadkiem wypadku na stoku narciarskim - nie bądź obojętny. Taka sytuacja...

 • Kursy lawinowe
   
   

  Kursy lawinowe

  W całej Polsce zaczął padać śnieg, a w Tatrach zrobiło się biało. Biorąc pod uwagę prognozy...Newsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej