Jesteś tu:   

 

Co zabrać ze sobą w góry

31-01-2014
 
 
 
 

Planując pierwszy wyjazd w góry bądź na stok powinniśmy zastanowić się nad zagrożeniami, aby uchronić siebie i swoich towarzyszy przed wypadkami. Przedstawiamy wam informacje dotyczące najpotrzebniejszego sprzętu – co i gdzie może Wam się przydać. Zapraszamy do rótkiego poradnika.

 

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie ubranie: okulary, kask i gogle to podstawa. Bardzo ważny jest również ciepły strój, kurtka czy rękawice, o których pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.

 

Na stoku mogą zdarzać się kolizje i wypadki, dlatego warto mieć ze sobą apteczkę, w której powinny zawierać się:

 

  • plaster z opatrunkiem (najlepiej kilka rodzajów)
  • bandaż elastyczny
  • gotowe wyjałowione opatrunkiem
  • chustę trójkątną
  • folię termiczną
  • parę rękawiczek lateksowych

 

Podczas upadku możesz się zranić – jeśli jest to małe skaleczenie wystarczy plaster, jeśli natomiast rana mocno krwawi – połóż na nią opatrunek i zawiń bandażem. W przypadku, gdy szybko przemaka – zawiń ranę kolejnym bandażem.

 

Gdy jesteś świadkiem upadku, w którym osoba złamała rękę, bądź nogę – natychmiast udziel jej fachowej pomocy unieruchamiając kończynę. Może to być cokolwiek, byleby uszkodzony obszar był zabezpieczony i usztywniony. Następnie należy szczelnie owinąć go bandażem – najlepiej oprócz złamanej kości zabezpieczyć dwa sąsiadujące stawy, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że sytuacja nie pogorszy się. W przypadku złamania nogi, można unieruchomić nogi razem, co daje lepszy efekt. Jeśli chodzi o złamanie ręki, to po zabezpieczeniu należy założyć chustę trójkątną.

 

Podczas wyjazdu warto pamiętać również o ochronie przed słońcem. Najlepszym sposobem będzie stosowanie tłustego kremu, który zapobiegnie oparzeniom - w sklepach dostępne są specjalne kremy dla narciarzy, chroniące przez promieniowaniem UV.

 

Wyjeżdżając w wyższe partie gór musimy zdawać sobie sprawę z zagrożenia lawinowego - również na stokach. Jak przygotować się na taką sytuację by w razie niebezpieczeństwa móc sobie poradzić?

 

Warto wyposażyć się w plecak, w którym pomieści się potrzebny sprzęt. Ważne jest również, by nie krępował naszych ruchów. Można również zakupić plecaki przeciwlawinowe, które podczas zagrożenia wypuszczają poduszki, uniemożliwiając nam w ten sposób zakopanie się w lawinie. Taki sprzęt jest wprawdzie dosyć drogi, jednak wart swojej ceny. Niektóre ośrodki w asortymencie wypożyczalni posiadają takie plecaki i można z nich jednorazowo skorzystać – opłaty oczywiście będą dużo mniejsze niż w przypadku kupna.

 

Osoby jeżdżące poza trasą powinny posiadać detektor lawinowy, sondę lawinową i łopatę. Bez tych narzędzi jesteśmy narażeni na niezwykłe niebezpieczeństwo, któremu nie będziemy w stanie podołać bez odpowiedniego przygotowania.

 

Detektor lawinowy pozwoli odnaleźć zasypaną osobę, sonda lawinowa wskaże jej dokładną lokalizację, a łopata pozwoli nam odkopać poszkodowanego. Oczywiście przed wyjazdem, gdy mamy już zgromadzony sprzęt – najważniejsze, by umieć się nim posługiwać. W razie jakichkolwiek problemów należy prosić o pomoc osoby doświadczone, które udzielą nam potrzebnych wskazówek.

 

Kilka rzeczy, o których łatwo zapomnieć:

 

Jeśli posiadamy już detektor lawinowy – pamiętajmy o regularnej zmianie baterii. Ważne jest również by podczas pobytu w górach był on odpowiednio zapięty oraz przede wszystkim włączony.

 

Przed każdym wypadem w góry musimy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zagrożenie lawinowe – bez tego ani rusz. Dodatkowo upewnić się, czy posiadamy numer telefonu ratunkowego oraz czy mamy naładowaną baterię w telefonie. Wszystkie te czynniki mogą stanowić o naszym bezpieczeństwie i w razie niespodziewanej sytuacji mogą uratować nam życie.

Aktualności powiązaneNewsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej