Jesteś tu:   

 

Okulary, soczewki a może laser?

05-06-2020
 
 
 
 

Wśród najczęstszych wad wzroku wymienić można krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Nie można ich mylić z chorobami takimi, jak zapalenia plamki żółtej, czy zaćma. Osoby, u których zdiagnozowano wadę wzroku, mogą sięgnąć po okulary, soczewki lub zabieg laserowej korekcji wzroku. Są osoby, które to bagatelizują i nie robią nic, ale muszą się liczyć z tym, że ich wzrok będzie się pogarszał, a do tego pojawić się mogą takie dolegliwości jak bóle głowy. Przyjrzyjmy się, jakie zalety i wady mają okulary, soczewki i laserowa korekcja wzroku.

 

Okulary

To najpowszechniejsze rozwiązanie. Współczesne okulary są wygodne, lekkie i można je dopasować do swojej twarzy i kolorów w garderobie. Jedne z nich są niemal niewidoczne, inne wprost przeciwnie. Dla wielu poza wsparciem przy wadach wzroku okulary stanowią nieodzowny element modnej stylizacji.

 

Wśród wad wymienia się m.in. to, że przy głębszej wady soczewki są grubsze, a przez to ciężkie. Poza tym pojawia się problem z parowaniem po wejściu do pomieszczeń z dworu. Okulary mogą być niewygodne, kiedy chcemy leżeć na boku na przykład podczas oglądania telewizji. Ponadto jeśli okulary są źle dobrane, mogą zsuwać się z nosa, przesuwać się lub uciskać.

 

Soczewki

Jeżeli nie chcemy okularów, możemy sięgnąć po soczewki kontaktowe. Oprawka nie będzie zakłócać pola widzenia. Do tego nie parują, więc nie trzeba ich przecierać. Ponadto nic nie trzeba mieć na nosie, co w części zawodów, czy zajęć może być kluczowe, na przykład podczas biegania. Oznacza to, że są znacznie wygodniejsze niż okulary.

 

Jako wadę wymienia się fakt, że soczewki mogą podrażniać oczy i je przesuszać. Ich założenie wymaga wprawy i wymagają staranniejszej pielęgnacji niż gdybyśmy korzystali z okularów. Zdarza się, że osoby posiadające wieloogniskowe soczewki kontaktowe mają początkowo trudności z przenoszeniem wzroku między bliżą a dalą.

 

Laserowa korekcja wzroku

Kiedy zdiagnozuje się u nas wadę wzroku, możemy wziąć pod uwagę jej wyleczenie za pomocą lasera. Laserowa korekcja wzroku jest metodą, która skutecznie pozwala wyeliminować małe i średnie wady. Wystarczy jeden zabieg, by powróciło naturalne widzenie. Wśród największych zalet tej metody wymienić należy to, że wystarczy jedna wizyta u specjalisty, by do końca życia nie mieć problemów z leczoną wadą wzroku. Poza tym zabieg jest bezpieczny, sprawny i bezbolesny. Decydując się na wizytę u doświadczonego lekarza, nie ma ryzyka powikłań po zabiegu.

 

Wady, które najczęściej wymieniają pacjenci, dotyczą przede wszystkim ceny. Zabieg wykonany na jedno oko może sięgać kwoty kilku tysięcy złotych i nie jest refundowany. Musimy też pamiętać, że laserowa korekcja wzroku nie jest dla każdego. Wada musi być stabilna i nie może się wciąż pogłębiać. Z zabiegu mogą nie korzystać osoby poniżej 21. roku życia ani osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Aktualności powiązane

Newsletter