Jesteś tu:   

 

Niezbędne wyposażenie do zimowego noclegu pod namiotem

11-02-2020
 
 
 
 

Pod namiot zimą? A czemu nie! Jedni wolą letni kemping nad jeziorem, a drudzy cenią sobie zimowe górskie wędrówki połączone z nocowaniem „pod chmurką”. Noce w wyższych partiach gór, kiedy temperatury spadają sporo poniżej zera, nie są już tak przyjazne jak wakacyjne noce, dlatego należy naprawdę dobrze przygotować się do zimowego noclegu. Zimą nocować można również nad jeziorem czy w lesie. Odpowiednie wyposażenie zapewni nam komfort cieplny i pomoże przetrwać w trudnych warunkach. Namiot i ciepły śpiwór to jednak nie wszystko. Poniżej znajdziesz listę niezbędników, dzięki którym zimowy nocleg pod namiotem nie będzie taki straszny jak się wydaje.

 

Plecak turystyczny

 

Niezbędnik każdego podróżnika. To właśnie do plecaka włożysz całe niezbędne wyposażenie do zimowego noclegu pod namiotem. Dlatego musi być pojemny, wyposażony w kieszenie boczne, a także w taśmy zewnętrzne, pozwalające na zamocowanie zwiniętego namiotu i maty. Musi być również wytrzymały i wygodny, aby Twoje plecy nie ucierpiały podczas wędrówki.

 

 

Stabilny i wodoodporny namiot

Namiot na biwak zimowy powinien być dostosowany do warunków, w których przyjdzie Ci spędzać noce. Musi być zatem wysoce wodoszczelny, odporny na wiatry i śnieżyce. Najlepszym wyborem będzie oczywiście profesjonalny namiot ekspedycyjny, wyposażony dodatkowo w fartuchy śnieżne, które zwiększają komfort cieplny wewnątrz. Jeśli jednak to Twój pierwszy zimowy biwak, a Ty nie chcesz się rozdrabniać i wolisz wybrać namiot, który sprawdzi się również podczas letnich wypadów nad jezioro, to nic nie stoi na przeszkodzie.

 

 

 

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 

  • Najważniejsze, by w wybranym przez Ciebie namiocie sypialnia była połączona z podłogą tkaniną, a nie siatką. Uchroni to przed zmarznięciem.
  • Dodatkową zaletą będzie przedsionek, w którym spokojnie można ugotować jedzenie, bez potrzeby wychodzenia z namiotu.
  • W zimowych warunkach najlepiej sprawdzają się namioty kopułowe, o konstrukcji igloo. Te tunelowe mogą być trudne do właściwego rozłożenia na śniegu.
  • Najlepiej sprawdzą się namioty ze stelażem aluminiowym, który jest odporniejszy na wiatr i mróz niż ten z włókna szklanego.
  • Podłoga namiotu powinna cechować się wodoodpornością 7000-10000 mm słupa wody.

 

Zimowy śpiwór puchowy

 

O ile namiot przeznaczony do zimowego noclegu nie musi być typowo „zimowy”, o tyle śpiwór powinien już posiadać takie cechy. Temperatury w nocy mogą być naprawdę niskie, dlatego należy wybrać śpiwór puchowy o temperaturze komfortu co najmniej -10°C. Te puchowe zapewnią Ci większy komfort cieplny niż śpiwory syntetyczne wybierane na wakacyjne biwaki. Śpiwór zimowy powinien posiadać kaptur oraz kołnierz termiczny skutecznie ograniczający dostęp zimnego powietrza. Najlepiej sprawdzą się te typu mumia, zwężające się ku dołowi, bardziej otulające ciało i lepiej chroniące przed utratą ciepła. Zawsze możesz również dołożyć wkład docieplający, wykonany z cieńszych lub grubszych materiałów typu polar.

 

Dobrej jakości śpiwory zimowe, które sprawdzą się podczas noclegu pod namiotem, znajdziesz w sklepie CampingShop.pl: https://www.campingshop.pl/spiwory/zimowe

 

Bielizna termoaktywna do spania

 

Ubieranie się „na cebulkę” do spania wcale nie sprawi, że zrobi Ci się cieplej. Kilka warstw ubrań ogranicza funkcje grzewcze puchowego śpiwora. Zamiast wkładać koszulkę, bluzę, polar, legginsy i zwykłe spodnie jednocześnie, włóż po prostu jedną warstwę bielizny termoaktywnej (bluzka z długim rękawem i kalesony). Tego typu odzież zapewnia odpowiednie ciepło, a jednocześnie dobrze odprowadza wodę, nie dopuszczając do przegrzania i wyziębienia organizmu. Pamiętaj, by nie była to bielizna, którą nosiłeś cały dzień. Sucha i świeża, dopiero co wyjęta z plecaka, sprawdzi się znacznie lepiej. Nie zapomnij także o ciepłych skarpetach. Podczas zimowych nocy pod namiotem sprawdzą się także cienkie rękawiczki i cienka czapka do spania.

 

Mata samopompująca

 

Co jeszcze będzie niezbędne do przetrwania zimowej nocy w namiocie? Oprócz odpowiedniego namiotu i śpiwora zimowego zabierz ze sobą matę, na której ułożysz śpiwór. W takich warunkach nie wystarczy Ci jednak cienka karimata, która zdałaby egzamin latem. Powinna być to grubsza mata, dobrze izolująca od śnieżnego podłoża, a zarazem lekka i mała po spakowaniu. Dobrym rozwiązaniem są maty samopompujące, które po rozłożeniu w parę sekund same napełniają się powietrzem. Są przy tym wszystkim bardzo wygodne i łatwe w przenoszeniu.

 

Palnik, naczynia turystyczne i termos

 

Ciepły posiłek i gorąca kawa lub herbata zdecydowanie uprzyjemnią zimowy biwak i pomogą się rozgrzać. By nie spożywać samego suchego prowiantu, zabierz ze sobą również mały palnik turystyczny wraz z kartuszem gazowym, a także odpowiednie naczynia do przygotowania jedzenia. W kuchni polowej sprawdzą się menażki turystyczne, stalowe kubki i sztućce. Dobrym rozwiązaniem jest żywność liofilizowana, która po podgrzaniu może zamienić się w prawdziwy obiad, taki jak risotto, gulasz z kaszą czy potrawka z kurczakiem. Gotować możesz w przedsionku namiotu, z rozpiętym wejściem, by para wodna miała ujście. Nie zapomnij również o termosie, który napełniony gorącym napojem pomoże przetrwać niskie temperatury.

 



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej