Jesteś tu:   

 

Przygotuj się do jazdy na desce

01-01-2015
 
Tagi:przygotowanie do sezonu narciarskiego,przygotowanie do jazdy na snowboardzie,wzmocnienie kondycji przez zimą
 
 
 

Każdy z nas prowadzi inny tryb życia, posiada różną sprawność fizyczną, dlatego więc powinniśmy się przygotowywać do sezonu indywidualnie. Jak od dawna jest wiadome, każda dyscyplina sportu charakteryzuje się pewnym rodzajem ruchów i wysiłku, która wymaga właściwego przygotowania. Ilość czasu przeznaczonego na poprawienie sprawności i rodzaj ćwiczeń zależy od wielu aspektów: poziomu zaawansowania snowboardzisty, sprawności fizycznej, stanu zdrowia, trybu życia, intensywności jazdy na desce i miejsca, w którym rozpoczynamy sezon.

 

Poziom zaawansowania

 

Osoby o niższych umiejętnościach zużywają podczas jazdy więcej energii, co powoduje szybsze zmęczenie. Aby zapobiec licznym przyruchom oraz zbędnemu napinaniu mięśni, powinniśmy solidnie przygotować się do sezonu. Bardziej zaawansowani riderzy jeżdżą o wiele bardziej ekonomicznie, lecz również oni nie mogą zapomnieć o solidnym przygotowaniu.

 

Sprawność fizyczna i tryb życia

 

Najłatwiejszy początek sezonu będą miały osoby czynnie uprawiające inne dyscypliny sportu (gry zespołowe, siłownia, basen, bieganie) oraz aktywnie spędzające czas. Kondycja tej grupy osób jest na pewno na wyższym poziomie niż u osób unikających wysiłku fizycznego. Niestety częstym zjawiskiem jest złudne przekonanie o swojej bardzo dobrej sprawności i początek sezonu może sprawić wiele problemów. Jeśli nie jesteśmy w stanie ćwiczyć przez cały rok (do tego potrzeba dużej motywacji), to zalecamy przynajmniej na 4-6 tygodni przed pierwszym dniem na stoku zmienić nasz tryb życia (dieta, aktywność fizyczna).

 

Intensywność jazdy

 

Kolejną rzeczą o której warto pamiętać to rozpoczęcie sezonu z głową. Bardzo wiele osób przystępuje do ostrej jazdy już od początku bez uprzedniej zaprawy, co szybko doprowadza do ogólnego zmęczenia, gdyż organizm nie jest przystosowany do takiego wysiłku.

 

Stan zdrowia

 

Bagatelizowanie własnego zdrowia może być przyczyną wielu problemów. Osoby cierpiące na dolegliwości krążeniowo-oddechowe powinny porządnie przygotować się do wysiłku fizycznego. Układ krążenia podczas jazdy znacznie intensywniej współpracuje z układem oddechowym, co w połączeniu z niskim ciśnieniem (występującym na dużych wysokościach nad poziomem morza) ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

 

Miejsce rozpoczęcia sezonu

 

Pamiętajmy o tym, że w im wyższe góry się wybieramy, tym lepiej powinniśmy być przygotowani na wysiłek. Ze względu na rozrzedzone powietrze (spowodowane mniejszą ilość tlenu w atmosferze) musimy wykonać więcej wdechów niż przykładowo na równinie, by zaopatrzyć nasz organizm w tlen. Skutkiem większej ilości wdechów jest przyspieszona akcja serca i wzrost tętna. Puls w normalnych warunkach wynosi ok. 70, natomiast na dużej wysokości waha się od 80 do 120 bez udziału wysiłku. Ogólne przygotowanie do sezonu w najlepiej jest rozpocząć 6 tygodni przed wyjściem na górkę. Przewidziany czas trwania tych treningów powinien wynosić około godziny trzy razy w tygodniu. Warto także jest zwrócić uwagę na zróżnicowanie ćwiczeń, byśmy byli przygotowani pod prawie każdym kątem. Zalecamy skoncentrować się na ćwiczeniach aerobowych takich jak marsze, biegi, jazda na rowerze, steppery itp.), lub wybrać się na siłownię gdzie można przygotować organizm wykonując mi.in przysiady ze sztangą lub ćwiczenia łydek. Kolejnym ważnym aspektem przygotowania są ćwiczenia poliometryczne, takie jak różnego rodzaju skoki z miejsca, odbicia ze skoczni i inne gwałtowne ruchy, zbliżone do tych wykonywanych przez nas podczas jazdy na snowboardzie. Bardzo popularną formą treningu mającego duży wpływ na nasze zimowe umiejętności jest jazda na deskorolce, która bardzo dobrze wpływa na równowagę i koordynację ruchów. Dla głodnych wrażeń można spróbować również swych sił w skakaniu na batucie (z przypiętą deską lub bez).

Aktualności powiązaneNewsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej