Jesteś tu:   

 

Jak schudnąć jeżdżąc na nartach?

08-01-2015
 
Tagi:spalanie kcal narty,narty kalorie,jak schudnąć na nartach,korzyści z jazdy na nartach,rozgrzewka
 
 
 
Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszy sportów uprawianych zimą. Wiele osób traktuje tę formę aktywności fizycznej jako alternatywne dla, często monotonnych, zajęć na siłowni. Wbrew pozorom ta dyscyplina sportowa jest jedną z aktywności, która niejednokrotnie lepiej niż trening na siłowni wspomaga odchudzanie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jazda na nartach kojarzy się głównie z szaleństwem na śniegu, czyli czymś przyjemnym. Co więcej, podczas wyjazdów narciarskich na stoku spędza się najczęściej przynajmniej kilka godzin, o ile nie cały dzień. Trening na siłowni to natomiast zazwyczaj kwestia jednej lub dwóch godzin. Ile zatem kalorii można rzeczywiście spalić podczas jazdy na nartach?
 
Ile kalorii spala się jeżdżąc na nartach?
 
Wielogodzinna jazda na nartach pozwala spalić nawet kilka tysięcy kalorii. Wszystko zależy od szybkości i intensywności jazdy, stopnia trudności stoku, a także umiejętności konkretnego narciarza. Jednakże, jazda na nartach zjazdowych, podobnie jak jazda na rowerze, to sezonowa dyscyplina sportowa. W związku z czym dla większości osób jest to forma aktywności fizycznej, którą uprawia się maksymalnie kilka lub kilkanaście razy w roku. 
 
Warto wziąć pod uwagę alternatywę dla nart zjazdowych, czyli narty biegowe. Tak zwane biegówki dają znacznie więcej możliwości, gdyż w ich przypadku nie potrzebny jest stok narciarski, ale wyłącznie zasypane śniegiem drogi, dzięki czemu sport ten można uprawiać praktycznie przez całą zimę. Wbrew pozorom, ten rodzaj narciarstwa jest znacznie bardziej wymagający i męczący niż zwykła jazda ze stoku, w efekcie czego pozwala spalić więcej kalorii. Typowy trening na nartach biegowych to najczęściej kwestia jednej lub dwóch godzin.
 
Należy jednak pamiętać, iż jazda na nartach to aktywność, która wymaga systematycznego dostarczania organizmowi energii. Każda godzina spędzona na stoku to duże zapotrzebowanie energetyczne, nie tylko z racji intensywności tej dyscypliny sportowej, ale również z ciągłego przebywania na mrozie, przez co zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest większe.
 
Kalorie spalane na nartach zjazdowych:
 
  • godzinny bieg – ok. 600 kcal,
  • godzina jazda rekreacyjna – ok. 290 kcal.

 

Kalorie spalane na nartach biegowych:
 
  • godzinny bieg – ok. 1000 kcal,
  • godzinny, średnio intensywny trening - 400 kcal.
 
Jakie partie ciała odchudza jazda na nartach?
 
Jazda na nartach to niezwykle skuteczny sposób na odchudzanie, którego efektywność wynika przede wszystkim z równoległego spalania tkanki tłuszczowej w następujących częściach ciała: nogach, talii i ramionach.
 
1. Nogi
 
W trakcie jazdy na nartach pracują jedocześnie przede wszystkim dolne partie ciała, czyli mięśnie nóg i pośladków, dzięki czemu jest to trening, który pomaga w pozbyciu się cellulitu i ujędrnianiu skóry.
 
2. Talia
 
W trakcie jazdy na nartach intensywnie pracuje również talia, w efekcie czego następuje wzmocnienie skośnych mięśni brzucha, co umożliwia zredukowanie tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w okolicach brzucha.
 
3. Ramiona
 
Szczególnie w przypadku nart biegowych, bardzo aktywne są także ręce, dzięki czemu jest to forma aktywności fizycznej, która pozwala wyszczuplić i wzmocnić górne części ciała, w tym przede wszystkim ramiona, obręcz barkową oraz klatkę piersiową.
 
Jak jeździć na nartach, aby schudnąć?
 
1. Trening przygotowawczy
 
Trening przygotowawczy odgrywa bardzo ważną rolę w skutecznym odchudzaniu poprzez jazdę na nartach. Niezależnie od dyscypliny sportowej, jaką zamierza się uprawiać, zawsze należy zacząć od przygotowania swojego organizmu do danego rodzaju wysiłku fizycznego. Dlatego też, każde wyjście na stok w nartach zjazdowych czy każdy bieg w nartach biegowych należy poprzedzić rozgrzewką, która zapobiegnie ewentualnym kontuzjom i zwiększy efektywność treningu.
 
2. Regularność treningów narciarskich
 
Tak samo jak w przypadku innych form treningów, tak i w narciarstwie konieczna jest systematyczność ćwiczeń. Rezultaty, w postaci utraconych kilogramów i ujędrnionego ciała, będzie można zaobserwować dopiero w dłuższej perspektywie. Do osiągnięcia oczekiwanych efektów nie wystarczy tylko kilka godzinnych treningów. Świetne rezultaty daje także połączenie jazdy na nartach zjazdowych, podczas której następuje proces spalania tkanki tłuszczowej, z regularnymi biegami na nartach biegowych, które pozwalają utrzymać wypracowaną formę.
 
3. Odpowiednia dieta
 
Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku również dieta. Zaleca się przede wszystkim unikanie tłustych posiłków. Jednocześnie należy pamiętać o regularności spożywania posiłków. Ważne, aby przed rozpoczęciem treningu dostarczyć organizmowi dużą dawkę energii z wartościowych produktów spożywczych. Z racji, iż jazda na nartach to sport zimowy, zaleca się również spożywania ciepłych napojów w trakcie treningów, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Aktualności powiązaneNewsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej