Jesteś tu:   

 

Kochasz sporty zimowe? Zanim ruszysz na stok nie zapomnij o bardzo ważnej kwestii

30-01-2019
 
 
 
 

Mroźne temperatury wcale nie zniechęcają nas do uprawiania aktywności fizycznej. Co roku, wielu z nas z niecierpliwością czeka na ekscytującą przejażdżkę na nartach czy snowboardzie. Dużą popularnością cieszą się też biegi narciarskie, łyżwiarstwo lub nieco bardziej ekstremalne sporty, takie jak ice climbing czy snowkiting. Choć kochamy zimowe aktywności, to jednak wciąż wiele osób wraca z urlopu ze skręconą kostką czy złamaną ręką. Nie zawsze uda nam się uniknąć nieszczęśliwej sytuacji, ale możemy w prosty sposób przyczynić się do wyeliminowania kontuzji.

 

Zadbaj o kondycję swoich mięśni

 

Zimowe dni często są dobrą wymówką, żeby nie wychodzić z domu, owinąć się kocem i rozgrzać gorącą herbatą. Jednak nasze mięśnie i stawy nie do końca to lubią. Kiedy myślisz, że siedzenie przyczynia się do twojego odpoczynku, jesteś w błędzie. W pozycji siedzącej twój kręgosłup obciążony jest niemal dwukrotnie, np. jeśli ważysz 60kg plecy pracują jakby dźwigały 90kg! To samo dotyczy innych części ciała, a zwłaszcza: kolan, łokci, bioder, barków.

 

Jeśli twoja codzienna aktywność fizyczna jest bardzo mała i ogranicza się do wyjścia do pracy czy po zakupy, wybierając się na narty możesz bardzo szybko nabawić się kontuzji. Z tego względu, przygotowania na stok zacznij jak najszybciej, najlepiej miesiąc lub dwa przed wyjazdem.

 

Jakie korzyści przyniesie ci przygotowanie mięśni i stawów przed uprawianiem zimowych sportów?

 

  1. Zwiększyć siłę i wytrzymałość ciała
  2. Mocne mięśnie są odporne na upadki
  3. Zmniejszysz ryzyko kontuzji

 

Na czym powinniśmy się skupić? Skoncentruj się na treningach siłowych, stabilizujących oraz rozciągających. Oprócz tego zadbaj o równowagę, która przyczyni się lepszej koordynacji ruchowej. Pamiętaj, że dopasowana do naszej wydolności oraz trybu życia aktywność fizyczna sprawi, że będziemy zdrowsi, ładniejsi i mieli więcej energii.

 

Od czego zacząć przygotowania?

 

Mamy wiele opcji, ale najważniejsze to podejść do tematu z rozsądkiem. Po pierwsze, zacznij stopniowo zwiększać poziom aktywności fizycznej. Siłownie i zajęcia fitness to dobry pomysł. Tylko na początku warto ćwiczyć pod okiem trenera personalnego, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń do zaplanowanych przez ciebie celów. Możesz wybrać zajęcia takie jak: TBC, ABT, interwał, trening ze sztangami, stretching czy zdrowy kręgosłup.

 

Jednak często bywa tak, że nieprzygotowane do aktywności fizycznej mięśnie odmawiają nam posłuszeństwa. Niewłaściwie dobrany trening lub zbyt intensywny pod presją czasu może przysporzyć nam więcej kłopotów niż pożytku. Z tego powodu, warto wybrać się konsultację do ortopedy i fizjoterapeuty, którzy ocenią twoją ruchomość stawów i siłę mięśniową. Często okazuje się, że nie wiemy o nieprawidłowo funkcjonujących częściach naszego ciała, np. kręgosłupa czy kolan.

 

Fizjoterapia i rehabilitacja są dobrym pomysłem nie tylko dla osób po poważnych kontuzjach, lecz także dla osób, które chcą wiedzieć jaki rodzaj treningu będzie dla nich bezpieczny. Fizjoterapeuci i rehabilitanci dobiorą ci odpowiednie ćwiczenia i zabiegi z zakresu fizjoterapii (kinezyterapia, hydroterapia, światłolecznictwo, masaże lecznice, kinesiotaping czy ultrasonoterapia), które sprawdzą się w leczeniu zachowawczym oraz prewencji dolegliwości bólowych. Wystarczy znaleźć dobrą placówkę medyczną, w której znajdziesz wykwalifikowanych ortopedów, fizjoterapeutów i rehabilitantów i umówić się na konsultację (np. rehabilitacja Warszawa Centrum Rehabilitacji, przy ulicy Prostej 69 należącego do Centrum Medycznego Multi Med w Warszawie).

 

Oprócz tego pamiętaj o zbilansowanej diecie. Im więcej dodatkowych kilogramów, tym większe ryzyko kontuzji, bo mięśnie i stawy są obciążone.

 

Zadbaj o siłę i sprawność fizyczną przed wyjazdem w góry

 

Podsumowując, nie zapomnij o przygotowaniu swojego ciała na stok. Jeśli masz mocne mięśnie, regularnie ćwiczysz i prawidłowo dobierasz zestawy treningowe, zmniejszasz ryzyko kontuzji. Najlepiej zacząć przygotowania ze specjalistami – trenerem personalnym, fizjoterapeutą i rehabilitantem, którzy zlecą ci odpowiednie ćwiczenia i zabiegi lecznice. Ciesz się uprawianiem zimowych sportów, ale przygotuj na to swoje mięśnie i stawy!



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej