Jesteś tu:   

 

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na nartach

21-11-2013
 
Tagi:przygotuj rodzinę na wyjazd,nauka jazdy dla dzieci,narty,dziecko na stoku,przedszkola narciarskie
 


Wybór instruktora i pierwsze zajęcia

Wybór instruktora jest niezwykle istotny. Przed rozpoczęciem pierwszych lekcji warto zwrócić uwagę, czy instruktor lub szkoła narciarska, w ręce której oddajemy nasze dziecko mają odpowiednie uprawnienia instruktorskie. Instruktor rozpoczyna pracę z dzieckiem poprzez zdobycie jego zaufania, rozmowę, zabawę oraz dając mu czas do oswojenia się ze sprzętem. Nie zmusza dziecka do jazdy i wykonywania ćwiczeń wbrew jego woli, ponieważ dzieci odbierają to jako atak w ich stronę i rezygnują z nauki. Coraz częściej instruktorzy pierwszy dzień malucha na stoku rozpoczynają od wspólnego lepienia bałwana, budowy igloo lub innej zabawy. Ćwiczenia te wykonywane są jednak w butach narciarskich, aby dziecko mogło się do nich przyzwyczaić.


Doświadczony instruktor podczas ćwiczeń wydaje polecenia, maskując je zabawnym tekstem i używając języka zrozumiałego dla dzieci. Nie bójmy się i oddajmy dziecko w ręce profesjonalistów, a mamy wówczas gwarancję, że szybciej pojmie technikę jazdy. Pamiętajmy również, aby nie zostawiać malucha samego zbyt długo. Staraj się być w pobliżu i obserwować poczynania i zmagania dziecka na śniegu. Zarówno Ty jako rodzic, jak i dziecko poczujecie się bezpieczniej.

 



Ćwiczenia całoroczne, czyli przygotuj dziecko na stok

Myśląc o rozpoczęciu nauki jazdy na nartach naszego dziecka, warto wiedzieć, które umiejętności ułatwią mu wykonywanie ćwiczeń na stoku. Przede wszystkim – równowaga. Aktywności, które wpływają na jej wzrost u dziecka to: jazda na rolkach, wrotkach lub łyżwach. Najprostsze ćwiczenia z równowagi to chodzenie po krawężnikach, kostce brukowej – a może spróbujecie ćwiczeń na slackline? Ćwiczcie także skoki obunóż, na jednej nodze i bieganie slalomem między drzewami lub krzesłami.

Każda inna forma ruchu, taka jak zabawa w łapanego, gra w piłkę, jazda na rowerze znacznie poprawiają formę dziecka oraz wpływają na jego rozwój fizyczny. Bawmy się z dzieckiem, dopingujmy je, nie krzyczmy – ten czas ma być dla Was przyjemną formą aktywnego wypoczynku.

W przypadku najmłodszych dzieci – w wieku przedszkolnym – warto poćwiczyć z nimi znajomość różnych części własnego ciała takich jak: biodra, łydki, uda, ramiona, kręgosłup oraz orientację przestrzenną czyli kierunki góra-dół, tył-przód, w bok, prawo-lewo i wykonywanie poleceń typu „skocz dwa razy do przodu”, „lewa noga w bok”. Na stoku większość ćwiczeń dzieci wykonują, naśladując instruktora, ale im wcześniej będą potrafiły określać własne ciało, tym lepiej.

Jeżeli mieszkamy na terenie lub w pobliżu Warszawy lub Poznania warto skorzystać z oferty stoków całorocznych, na których nawet podczas lata trwają zajęcia z nauki jazdy na nartach, na specjalnie przygotowanej na stoku nawierzchni. Pamiętajmy jednak, że nawierzchnia ta jest twardsza niż tradycyjny śnieg, dlatego upadki mogą być bardziej bolesne. Ta forma nauki zalecana jest więc starszym dzieciom lub tym, które posiadają już umiejętność jazdy, a chcą poprawić technikę.


W poprzednim poradniku pisaliśmy o ćwiczeniach, które wykonywać możemy na świeżym powietrzu oraz w domu wraz z naszym dzieckiem. Warto wiedzieć co może nam pomóc w rozpoczęciu nauki – zapraszamy do lektury i życzymy udanych szusów !

A może nauka na obozie narciarskim?

Jeśli nasze dziecko wykazuje chęć spróbowania nauki jazdy na nartach oraz ma skończone co najmniej 7 lat, wysłanie go na obóz narciarski dla początkujących to dobry pomysł. Oczywiście polecamy wyjazdy na zimowiska, na których obowiązuje podział na grupy wiekowe i stopnie zaawansowania, bo początkujący 7-latek nie będzie dobrze uczył się z początkującym 14-latkiem. Zorganizowane wyjazdy sportowe na zimowe ferie szkolne mają dużo zalet. Przede wszystkim nie musisz się martwić o kupowanie i przewóz sprzętu – za wyjątkiem kasku, który należy mieć własny, pozostały sprzęt zorganizuje na miejscu kadra instruktorska. Na początku turnusu każde dziecko indywidualnie będzie miało dobrane narty w wypożyczalni. Zajęcia na stokach odbywają się codziennie, mniej więcej po 3-4 godziny. Są przeplatane zabawą, odpoczynkiem i zawsze dostosowane do umiejętności grupy i indywidualnych uczestników. Instruktor na bieżąco koryguje błędy, na wielu obozach odbywa się codzienne nagrywanie postępów kamerą i oglądanie wieczorem w ośrodku, aby omówić najistotniejsze błędy i docenić postępy uczestników. Ponadto dziecko nie będzie narzekało na nudę – program zimowiska sportowego to nie tylko zajęcia na stoku, ale dodatkowe atrakcje: wycieczki, kuligi, konkursy, gry terenowe, programy artystyczne i wieczory zajęte zabawą. Zimowisko narciarskie to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z nartami oraz radosny wypoczynek w gronie rówieśników.

Autorem artykułu jest www.skigo.pl – portal narciarzy i snowboardzistów oraz KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży.
 

   1  2 

Aktualności powiązane



Newsletter

Wiadomości promowane
 

Wyjazd na narty w nowej formie - Wypróbuj Skitour

2023-09-22
Skitour, to doskonała propozycja dla tych, którzy szukają połączenia adrenaliny narciarstwa z magią górskich ekspedycji.
więcej

Planujesz już sezon narciarski? Kościelisko i okolice to świetny wybór

2023-11-07
Polskie ośrodki narciarskie oferują coraz lepsze warunki do szusowania i naprawdę nie mamy się już czego wstydzić w porównaniu z np. Czechami...
więcej

Ile zapłacimy za wyjazd na narty do Włoch?

2023-09-06
Okazuje się, że obecnie nie brakuje wśród nas miłośników białego szaleństwa na stokach, którzy na pierwsze promienie słońca zwykle reagują z...
więcej

Najczęstsze kontuzje na stoku i garść sposobów na regenerację mięśni

2023-01-17
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sport to nie tylko zdrowy styl życia, ale także częste kontuzje, które w znacznym stopniu osłabiają...
więcej