Jesteś tu:   

 

Co to jest ubezpieczenie narciarskie?

14-10-2020
 
 
 
 

Ten rodzaj ubezpieczenia turystycznego dedykowany jest miłośnikom narciarstwa i snowboardingu. Polisa narciarska zapewnia ochronę na wypadek zdarzeń, które mogą przydarzyć się entuzjastom sportów zimowych. W jej zakresie znajduje się wsparcie w razie urazu, a nawet zwrot pieniędzy za odwołany wyjazd. Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze oraz dlaczego jest świetnym rozwiązaniem podczas wypadu w Alpy!

 

Czas leci nieubłaganie. Ma to swoje plusy – kolejny sezon narciarski zaraz się zacznie. Wielbiciele narciarstwa i snowboardu rozjadą się po Europie, by szusować po stokach. Ty również planujesz wybierać się na wypad na narty lub deskę za granicę? Jeśli tak, to pomyśl o ochronie. Niech nie będzie nią tylko dobrej jakości sprzęt narciarski i ubranie. Znaczenie ma także wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Odpowiednie ubezpieczenie podróżne znajdziesz na Mubi. To dzięki niemu Twój wyjazd, będzie pełen emocji, ale tych pozytywnych, a nie związanych ze stresem i niepewnością.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy na narty?

 

Podobnie, jak w przypadku innych dobrowolnych ubezpieczeń, wybierając to dedykowane pasjonatom sportów zimowych, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ubezpieczyciele oferują różne warianty i pakiety. Warto więc je dokładnie poznać przed dokonaniem wyboru. Co jest więc ważne w przypadku ubezpieczenie narciarskiego?

 

Pierwszorzędne znaczenie ma zakres polisy. Podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczej. Oczywiście ubezpieczyciele oferują rozszerzenia, dzięki którym możesz wykupić ochronę na bagaż czy sprzęt narciarski.

 

Jeśli przydarzy Ci się kontuzja lub uraz, to koszty leczenie i akcji ratunkowej za granicą mogą być bardzo wysokie. Dlatego duże znaczenie ma suma ubezpieczeniowa. Ubezpieczyciele proponują ją nawet w wysokości 1 500 000 zł.

 

Aktywny pobyt w górach to nie tylko piesze wędrówki, ale także cała gama sportów zimowych. Jeśli planujesz wypady w bardzo wysokie góry powyżej 5500 m n.p.m. lub ekstremalną wysokogórską jazdę na desce, to powinieneś pomyśleć o rozszerzeniu podstawowego ubezpieczenia.

Czy jakiś element umowy ubezpieczeniowej jest jeszcze szczególnie ważny?

 

Wiele osób zapomina zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności i ograniczeniami ubezpieczenia. To bardzo duży błąd. To właśnie brak wiedzy na ten temat bywa dla klientów firm ubezpieczeniowych niemiłą niespodzianką i przyczyną sporu z ubezpieczycielem. Należy zawsze zapoznać się z wyłączeniami, by wiedzieć, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

 

Do ubezpieczenia narciarskiego można również wykupić dodatkowe klauzule. Najpopularniejsza z nich jest klauzula alkoholowa. Dzięki niej dostaniesz odszkodowanie nawet wtedy, kiedy doznasz urazu, będąc pod wpływem alkoholu.

 

Klauzula aktów terroru zapewni Ci odszkodowanie, jeśli zostaniesz poszkodowany podczas działań terrorystycznych. Natomiast klauzula chorób przewlekłych przeznaczona jest dla osób cierpiących z powodu chorób, takich jak astma czy cukrzyca.

 

Kiedy pomocne będzie ubezpieczenie narciarskie?

 

W powyższych akapitach było wspomniane o kilku sytuacjach, w których ubezpieczenie narciarskie może być użyteczne. Warto jednak uporządkować tę wiedzę, by mieć pewność, na co można liczyć w związku z wykupieniem takiej polisy.

 

Ubezpieczenie narciarskie przyda się, gdy:

  • będziesz sprawcą zderzenia na stoku,
  • potrzebna będzie akcja ratownicza (także z udziałem śmigłowca),
  • doznasz urazu lub kontuzji na stoku,
  • konieczna będzie hospitalizacja,
  • ktoś ukradnie Ci sprzęt narciarski, odzież i elektronikę,
  • będziesz musiał zrezygnować z wyjazdu.

 

Podane przypadki dotyczą także rozszerzonych wersji ubezpieczenia narciarskiego. Jego zakres i wyłączenia mogą się zmieniać zależnie od wybranego ubezpieczenia i pakietu ochronnego, który zostanie wybrany. Więcej informacji na temat polis narciarskich znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

 

Dlaczego EKUZ to nie wszystko?

 

Wiele osób, które wybiera się na narty za granicę, uznaje, że sama karta EKUZ wystarczy. Jednak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala jedynie na otrzymanie opieki medycznej w placówkach publicznych na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Oczywiście to konieczna podstawa, ale należy pamiętać, że lista darmowych usług medycznych w kraju, do którego się wybierasz, może różnić od tej w Polsce.

 

Ubezpieczenie turystyczne, w tym to narciarskie, pokrywa koszty opieki medycznej także w prywatnych placówkach. Dodatkowo zapewnia na przykład transport medyczny i odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu. Należy jednak pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego o odpowiednim zakresie. Oczywiście będzie ono droższe od podstawowej wersji, ale zapewni ono pełniejszą ochronę.

Aktualności powiązane

Newsletter