Jesteś tu:   

 

Jazda pługiem, czyli początki każdego narciarza

08-10-2013
 
Tagi:nauka jazdy,szkółka narciarska,snowboard,jazda pługiem,sezon narciarski
 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna zima. Wielu z nas już zaciera ręce i szykuje się na nadchodzący sezon narciarsko-snowboardowy. Z piwnicy, strychu, szafy lub spod łóżka powoli wyciągamy narty i deski snowboardowe. Odkurzamy je i starannie czyścimy, nie mogąc się doczekać pierwszego śniegu. Są jednak pośród nas osoby, które od pewnego czasu zastanawiają się czy nie jest za późno, aby wreszcie nauczyć się jeździć na nartach. Podpowiemy Wam - każdy czas jest dobry. Nie ma znaczenia wiek, a chęci do zmiany swojego stylu życia.

 

Narciarstwo daje wiele powodów do radości. Nie bez przyczyny więc przez dziesięciolecia urosło do rangi najbardziej popularnego sportu zimowego na świecie. Nauka jazdy na nartach pozwala odkryć siebie i swoje możliwości na nowo. Istnieje wiele technik i stylów jazdy - co gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie dajmy się omamić informacjom, że jazda na nartach wymaga lat praktyki. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilka godzin nauki, a każdy z Was z pewnością poradzi sobie na stoku.

 

Spora część osób jest zdania, że aby poprawnie nauczyć się jeździć na nartach należy skorzystać z usług instruktora. Jest to oczywiście spore ułatwienie, jednak nie każdy początkujący narciarz decyduje się na wykupienie lekcji. Czy słusznie ? Pozostawiamy to pod Waszą ocenę. Znane są przypadki samouków, którzy swoje umiejętności zawdzięczają wytwałości, ambicji i samozaparciu. Dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z narciarstwem sami, przedstawiamy kilka porad dotyczących początków nauki - czyli jazdy tzw. pługiem.

 

 

Pług to podstawowa technika jazdy na nartach, umożliwiająca początkującym narciarzom kontrolę i redukcję prędkości na stoku. Jest to uniwersalny styl, którego uczą szkoły narciarskie na całym świecie. Po raz pierwszy styl ten opisany został w 1896 roku. Jazda pługiem pozwala zarówno na jazdę na wprost, jak i skręcanie oraz hamowanie. Jazda ta uczy pewnych nawyków, które w dalszej części nauki okazują się niezwykle pomocne.

 

Jazda pługiem polega na szerokim rozstawieniu tylnej części nart oraz zbliżeniu do siebie ich przedniej części. Zgodnie z prawami fizyki, w naturalny sposób narciarz wywiera nacisk na wewnętrzne krawędzie nart, zwiększając opór jazdy, dzięki czemu może kontrolować swoją prędkość jazdy. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim przenoszeniu ciężaru ciała z nogi na nogę w celu skręcania oraz zbliżeniu do siebie równolegle nart, aby przyspieszyć.

 

Opanowanie tej techniki jazdy uważane jest za proste, dzięki czemu stopniowo przechodzić możemy do jazdy stylem równoległym. Jeżeli chcecie jeszcze przed sezonem przekonać się jak powinny wyglądać pierwsze szusy na stoku, sprawdźcie i obejrzyjcie bezpłatnie nasze filmiki instruktarzowe w Szkole Jazdy Online - tylko na www.skigo.pl.

 

Pamiętajcie, że narciarstwo to przede wszystki dobra zabawa, dbanie o kondyncję fizyczną i samopoczucie. Przed rozpoczęciem nowego sezonu narciarskiego nie zapominajcie o rozgrzewce, zacznijcie ją już dzisiaj i nie dajcie się zakwasom. Chcecie wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się do sezonu ? Sprawdźcie nasz poradnik. Nie zapomnijcie również o zaopatrzeniu się w dobry kask i gogle. To podstawa bezpieczeństwa. Do zobaczenia na stoku ! Pierwsze szusy już w październiku.

Aktualności powiązaneNewsletter

Wiadomości promowane
 
 
 

Kurorty narciarskie Europy: Davos

2015-09-28
Davos z biegiem czasu przekształciło się z małej i spokojnej wioski w popularny na całym świecie, tętniący życiem kurort. Te przepiękne tereny...
więcej
 
 

Nowe inwestycje na stokach w Austrii

2015-09-28
Sezon 2015/2016 zbliża się do Europy wielkimi krokami – wiele alpejskich ośrodków nie próżnowało latem i prowadziło spore inwestycje. Dla Was...
więcej
 
 

Terminy ferii zimowych 2016

2015-09-25
Terminy ferii zimowych ustalane są z dwuletnim wyprzedzeniem w celu zapewnienia swobodnego planowania wypoczynku dzieci i ich opiekunów.
więcej
 
 

Rozpoczęcie sezonu 2015/2016 w Europie

2015-09-04
Najwcześniej przyjemność z jazdy odczuwać będą turyści przebywający w Alpach lub Pirenejach. Poniżej prezentujemy terminy otwarcia największych...
więcej